بهداشت حرفه ای ابوترابی (A.O.H)

به نام خدا . به بلاگ جامع بهداشت حرفه ای ایران خوش آمدید.عوامل فیزیکی زیان آور-عوامل شیمیایی- حوادث

 بازدید کنندگان گرامی

با سلام

متاسفانه بیشتر لینک های دانلود مطالب در این پایگاه که از سایت 4shared حمایت می شده غیر فعال گردیده است.

با کمال پوزش و عذرخواهی از شما این لینک ها در آینده ای نزدیک تصحیح خواهد شد.

 

+ نوشته شده در  ساعت   توسط سیدهاشم ابوترابی  | 

برنامه هاي اجرائي بهداشت حرفه ای:

1-ادغام خدمات بهداشت حرفه ای در نظام شبکه های بهداشتی درمانی

2-نظارت و پایش بر بهداشت محیط کار وکارگران در کارگاههای کوچک

3- انتخاب و تربیت بهگر در کارگاههای با بعد کارگری 20-49 نفر کارگر

4-  پیگیری ونظارت بر  ايجاد خانه هاي بهداشت كارگری  در كارخانجات و معادن با بعد کارگری 50-500نفر کارگر

5- ايجاد مراکز بهداشت کار در واحدهای کارگری بیشتر از 500 نفر کارگر

6-  نظارت بر تشکیل کمیته های حفاظت وبهداشت کار در کارگاههای بالای 25 نفر کارگر (اجرای ماده 93 قانون کار

7-  اجرای  طرح مقابله با صدا در محيط های كار

8-  اجرای  طرح بقا (بهسازی کارگاههای قالیبافی ونظارت بر بهداشت قالیبافان روستایی)

9-  اجرای برنامه ایمنی شیمیایی با تدوين پروفايل ايمني شيميايي استان

10- اجرای برنامه بهداشت کشاورزی

11- اجرای طرح کاهش و کنترل سیلیکوزیس

12- اجرای برنامه استقرار سیستم مدیریت سلامت در مدارس و اعطای ستاره ورتبه بندی مدارس

13- اجرای طرح ساماندهی روشنایی در محیط کار 

14-   بررسی مشاغل سخت و زیان آور وعضویت در کمیته استانی مشاغل سخت وزیان آور استان

15- صدور و تمدید مجوز فعالیت ونظارت بر فعالیت شرکتهای خصوصی ارایه دهنده خدمات سلامت کار در سطح استان 

16- نظارت و پیگیری انجام معاینات پزشکی شاغلین به استناد ماده 92 قانون کار

17-مطالعه، آموزش و کمک در اجرای طرحهای پژوهشی بهداشت حرفه ای

18- برگزاری جلسات وکارگاههای آموزشی وتهیه جزوات، پمفلت و پوستر های آموزشی در زمینه بهداشت حرفه ای

 برنامه مقابله با صدا در محیط کار   :

 مقدمه :

يکی از مهمترين ويژگی های زندگی امروزی وجود انواع صداهای آزار دهنده ،گوش خراش ، نامانوس است که سرتاسر زندگی انسانها را فرا گرفته است .

موضوع آلودگی صوتی واثرات وپیامدهای بهداشتی ناشی از آن تنها به صدا های صنعتی ومحیط کار محدود نمی شود بلکه محیط زیست وزندگی  را نیز می تواند تحت تاثیر قرار دهد . لذا موضوع آلودگی صوتی را می توان در دوبخش عمده مورد بررسی قرار داد :صنعت ومحیط زیست .

کارگاهها وکارخانجات  با انواع ماشین آلات وعملیات  پر سروصدا . . ..>>>> ادامه مطلب . ..

+ نوشته شده در  ساعت   توسط سیدهاشم ابوترابی  | 

یکی از شناخته شده ترین و رایج ترین انواع معاینات کارگران، معاینات دوره ای ( periodic examination ) می باشد. این نوع معاینات که نوعی از پیشگیری ثانویه است، با فواصل زمانی معین ( اغلب یکساله ) انجام می شوند. انجام دوره ای این معاینات به منظور تامین دو هدف اصلی و عمده می باشد:

-          شناسایی اولیه و زود هنگام کارگران مشکوک به بیماری های ناشی از کار در مراحل اولیه وقابل درمان

-          انجامFitness for Work  در کارگرانی که شرایط محیط کار بر روی بیماری آنها تاثیر سوء بر جای می گذارد

شناسایی زود هنگام بیماری های شغلی از این جهت اهمیت دارد که اغلب بیماری های ناشی از کار هر چه سریع تر و زودتر شناسایی شوند می توان با انجام اقدامات درمانی وپیشگیرانه مناسب از پیشرفت آنها به مراحل شدید و غیر قابل درمان ممانعت کرده و از ایجاد ناتوانی دائمی کارگر جلوگیری کرد که این مسأله در نهایت هم به نفع کارگر، هم به نفع کارفرما و هم به نفع سلامت جامعه خواهد بود. به همین دلیل است که انجام معاینات دوره ای به عنوان یک اصل قانونی در ماده 92 قانون کار و ماده 88 قوانین تامین اجتماعی ذکر شده و کارفرمایان موظف به فراهم نمودن تمهیدات لازم برای انجام این معاینات در کارگران می باشند. معاینات دوره ای ماهیتا معاینات غربالگری بوده و به همین دلیل یک ویژگی عمده دارند:

"نتایج نهایی معاینات دوره ای هرگز تشخیص نهایی و قطعی بیماری های ناشی از کار را مشخص نمی کنند وفقط می توانند شک به وجود احتمالی بیماری های شغلی را تقویت کنند."

در واقع برونداد اصلی معاینات دوره ای، مشخص شدن و شناسایی کارگران مشکوک به بیماری های شغلی هستند. دلیل این مساله این است که تست های انجام شونده در معاینات دوره ای، تست های غربالگری و اولیه بوده و قادر به تشخیص قطعی بیماری ناشی از کار نمی باشند. ثانیا تشخیص دقیق بیماری های شغلی نیاز به بررسی های دقیق تخصصی با شرح حال کامل، انجام تست های دقیق تر و نیز بررسی دقیق مواجهات محیط کار و رد سایر علل ایجاد بیماری دارند لذا در فرصت محدود معاینات دوره ای و در دسترس نبودن تست های دقیق تر در حین انجام معاینات دوره ای امکان تشخیص قطعی بیماری های ناشی از کار در معاینات دوره ای  وجود ندارد. بنابراین به منظور تکمیل نتایج نهایی این معاینات و تایید صحت یا عدم صحت تشخیص اولیه، لازم است کارگران مشکوک به بیماری های ناشی از کار جهت بررسی های تخصصی دقیق تر به سطح تخصصی مرتبط یا همان سرویس های تخصصی طب کار ارجاع شوند تا در صورت تایید تشخیص، اقدامات مناسب و زودهنگام درمانی و نیز اقدامات مناسب محیط کار برای کنترل بیماری و جلوگیری از پیشرفت آن به سمت ناتوانی انجام گردد.

بدیهی است که مهمترین اصل در انجام معاینات دوره ای، تامین اهداف این معاینات است. برای اینکه هدف این معاینات تامین گشته و از حالت " انجام و تکمیل پرونده" خارج شود ضروری است شرایط، الزامات و پیش نیازهای این معاینات رعایت گردد .مهمترین پیش نیازها و الزامات این معاینات برای رسیدن به هدف:

-          یکی: انجام معاینه دوره ای به صورت "Job-Specific " یا به عبارت دیگر طراحی و انجام معاینه " بر اساس مواجهه و شغل"

-          و دیگری: ارجاع کارگران مشکوک به بیماری های شغلی به سرویس های تخصصی طب کار پس از پایان معاینات دوره ای در هر واحد صنعتی

معاینه " براساس مواجهه وشغل" یعنی اینکه معاینه هر کارگر باید با توجه به نوع، میزان و راه مواجهه با عوامل زیان آور هر کارگر انجام شود. این نکته به این معناست که پزشک معاینه گر قبل از انجام معاینات دوره ای باید کاملا با خصوصیات شغل ومواجهات مختلف هر کارگر آشنا باشد و سپس با توجه به خصوصیات مواجهه، معاینات و تست های لازم را بر هر کارگر به طور اختصاصی انجام دهد. رعایت این نکات موجب می شود که پزشک قبل از از انجام معاینه بداند که در هر کارگر با توجه به خصوصیات مواجهات زیان آور وی، احتمال و خطر ابتلا به چه نوع بیماری های ناشی از کار وجود دارد و سپس معاینات و تست های لازم را برای شناسایی زود هنگام همان بیماری ها انجام دهد.

برای اینکه اصل job-specific بودن معاینات دوره ای رعایت گردد لازم است مراحل زیر قبل از انجام معاینات در هر واحد صنعتی به ترتیب انجام شوند:

بازدید از تمام واحد های محیط کار (walk-through survey ) توسط پزشک طب کار یا کارشناس بهداشت حرفه ای وشناسایی مواجهات و مخاطرات محیط کار به تفکیک واحدها و مشاغل و ثبت دقیق آنها در فرم مخصوص.
توجه به آخرین نتایج اندازه گیری وپایش عوامل زیان آور محیط کار ونیز توجه به راه مواجهه وتماس
تدوین جدول راهنمای معاینات و آزمایشات به تفکیک کارگاه ها یا مشاغل در فرم مخصوص توسط مسئول فنی مرکز انجام دهنده معاینات
انجام معاینات وتست های آزمایشگاهی و پاراکلینیکی منطبق با جدول تنظیم شده و ثبت دقیق نتایج در پرونده معاینات
ارجاع موارد مشکوک به بیماری های شغلی جهت تشخیص قطعی بیماری های ناشی از کار و اقدامات لازم درمانی و پیشگیرانه و نیز پیگیری
 

با رعایت موارد فوق است که می توان هدف اصلی معاینات دوره ای را که همان " شناسایی زود هنگام موارد مشکوک به بیماری های شغلی" است تامین کرد و در نتیجه با شناسایی زودهنگام این موارد هم کارگر و هم کارفرما از فواید و سودمندی های معاینات دوره ای بهره خواهند برد. نفع آن برای کارگر، اقدامات درمانی و پیشگیرانه موثرتر و نفع آن برای کارفرما سالم تر ماندن کارگر و حضور بیشتر وموثرتر وی در محیط کار و نیز عدم مواجهه با مسائل مربوط به شکایات و غرامت ها خواهد بود. هر چه بیماری ناشی از کار زودتر تشخیص داده شود، ناتوانی کارگر کمتر ودرمان و کنترل بیماری راحت تر بوده و در نتیجه به سمت نقص عضو وناتوانی پیش نمی رود و اقدامات محیط کار هم بهتر نتیجه خواهد داد.

همچنین رعایت الزامات فوق در انجام معاینات دوره ای باعث می شود تا این معاینات از حالت "انجام و ثبت" خارج شده و از وقت و هزینه های صرف شده برای انجام معاینات، بهره مثبتی برای کارگر و کارفرما حاصل گردد.

در استان یزد با توجه به موارد پیشگفت و به منظور هدفمند کردن معاینات دوره ای و رعایت اصول و الزامات این معاینات، دستورالعمل " نحوه انجام معاینات دوره ای" و دستورالعمل " ارجاع در نظام سلامت شاغلین استان" از آذرماه 86 با همکاری مشترک گروه طب کار دانشگاه و معاونت بهداشتی دانشگاه ، آموزش داده شده و به عنوان یک الزام قانونی ابلاغ شده و در حال اجرا می باشد. این دستورالعمل ها در مرحله اول در مورد شرکت های طب کار در شهر یزد اجرا شده و تحت نظارت مستمر می باشد. مرحله دوم اجرای این دستورالعمل ها از نیمه دوم سال 87 در معاینات دوره ای انجام شونده در کلیه واحدهای صنعتی شهرستان میبد انجام خواهد شد وتحت نظارت قرار خواهد گرفت.


+ نوشته شده در  ساعت   توسط سیدهاشم ابوترابی  | 

 

مقدمه:

 یکی از مهمترین و اساسی ترین برنامه های پیشگیری از بروز بیماریها و حوادث ناشی ازکار در هرکشوری که به عضویت سازمان بین المللی کار و بهداشت جهانی درآمده انجام معاینات پزشکی جهت افراد شاغل میباشد . در کشور ایران سازمان تامین اجتماعی به عنوان مهمترین و عظیم ترین سازمان حمایت کننده از نیروی کار و تولید در برابر آسیبهای گوناگون ازجمله آسیبهای ناشی از ابتلا به بیماریها و حوادث ناشی از کار قانونا موظف شده تا تسهیلاتی را جهت ارائه خدمات مربوط به معاینات پزشکی شاغلین بیمه شده در مجموعه کلینیکهای طب کار ایجاد نماید .


معاینات پزشکی افراد شاغل فقط اختصاص به افراد بیمه شده نداشته و طبق مفاد ماده 92 قانون کار هرفردی که به عنوان کارفرما فرد دیگری را به استخدام درآورد موظف است تا جهت آگاهی از میزان سلامتی و توانائی وی بمنظور انجام کار محوله مدرکی معتبر و قابل استناد گردآوری نماید ( تشکیل پرونده پزشکی پیش از استخدام ) وهرساله نیز با تمدید این مدرک سلامتی فرد شاغل را تضمین نماید (تشکیل پرونده پزشکی ادواری) . معاینات پزشکی شاغلین با چه هدفی انجام میشود؟در معاینات پزشکی شاغلین اهداف متعددی دنبال میشود که مهمترین آنها بخصوص برای کارفرمایان و سازمانهای بیمه گر عبارتند از :در معاینات پیش از استخدام : اطمینان یافتن از اینکه فرد استخدام شده از نظر جسمی و روانی برای کار مورد نظر مناسب میباشد ( ماده 90 قانون تامین اجتماعی ) در معاینات ادواری – اختصاصی و ....: اثبات وجود یا عدم وجود اثرات احتمالی ناخوشایند کار بر سلامت فرد که در آینده ممکن است منجر به ازکارافتادگی شاغل و ادعای خسارت توسط وی یا سازمان بیمه گر گردد. بیماریهایی که به واسطه نوع شغل در افراد ایجاد میگردد مثل انواع خاصی از سرطانها اکثرا علی رغم صرف هزینه های هنگفت متاسفانه غیر قابل درمان هستند ودرهنگام شروع علائمی ندارند و تنها از طریق معاینات و گاهی با یک آزمایش بسیار ساده و کم هزینه میتوان به وجود آنها پی برد و از پیشرفت آنها جلوگیری کرد. معاینات شغلی بسته به اهداف افراد ذینفع ( شاغل – کارفرما – سازمان بیمه گر- دولت ) به انواع مختلف زیر دسته بندی میشوند :معاینات پیش از استخداممعاینات دوره ایمعاینات اختصاصیمعاینات در هنگام تغییر شغلمعاینات در هنگام بازگشت به کارمجدد ( مثلا پس از یک دوره نسبتا طولانی بیکاری یا مرخصی)معاینات افراد در هنگام بیماری (بخصوص زمانی که در بیمارستان بستری میشوند )معاینات افراد معلول و تعیین توانائی کاری آنهاازآنجا که اغلب اهداف مهم معاینات شغلی با انجام معاینات پیش از استخدام و ادواری تحقق میابد به شرح این دو اکتفا میکنیم : معاینات پیش از استخدام :قدما چندان بیراه نگفته اند که :" هرکسی را بهرکاری ساخته اند ." در واقع با انجام معاینات پیش از استخدام جهت هرشغلی متناسب ترین فرد با آن کار و وظیفه انتخاب شده و کارفرما با یک تیر چندین هدف را نشانه میگیرد یعنی : از تغییر شغلهای متعدد – نارضایتی های شغلی بعدی – بیماریها و حوادث ناشی از کار و انواع هزینه های اضافی دیگر به راحتی پیشگیری میکند . مهمترین اهداف معاینات پزشکی پیش از استخدام عبارتند از :تعیین استعداد و توانائی جسمی و ذهنی فرد برای کار مورد نظر تشخیص بیماریهاو درمان آنها قبل از اینکه منجر به ناتوانی فرد شودحفظ سلامت سایر کارکنان و حتی افراد جامعه ( درصورت واگیرداربودن بیماری )تعیین نوع نواقص اولیه و ثبت در پرونده با اهداف مختلف بسته به حمایتهای سازمانهای بیمه گر نوع معاینات و آزمایشهای مورد نیاز برای تشکیل پرونده پزشکی پیش از استخدام :اغلب کارفرمایان با این تصور که معاینات پیش از استخدام الزاما شامل آزمایشها ی تخصصی و معاینات پزشکان متخصص میشود لذا پرهزینه است از انجام آن برای کارکنان خود طفره میروند. درصورتیکه یک پرونده سلامت اولیه درهنگام استخدام عبارت است از : شرح حال متقاضی : شامل سوابق فردی و خانوادگی از نظر ابتلا به بیماریها و مشاغل قبلی وی معاینه بدنی : معاینه عمومی دستگاههای قلب و عروق – ریه ها – کلیه ها – اعصاب – چشم و گوش که توسط "پزشک عمومی دوره دیده طب کار" انجام میشود.آزمایشهای پاراکلینیک : شامل آزمایش خون و ادرار از نظر قند – چربی – عفونت – اعتیاد – نوارقلب و در برخی موارد بسته به نوع شغل عکسبرداری از قفسه سینه و ستون فقرات – سنجش میزان شنوائی و تست عملکرد ریوی تمامی مدارک فوق در فرم مخصوصی که مورد تائید وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی میباشد ثبت و در پرونده فرد بایگانی میگردد. معاینات ادواری:معاینات ادواری در واقع حکم مهر تائید بر معاینات پیش از استخدام دارد . چنانچه اولین علائم بروز بیماریها( اعم از شغلی و غیر شغلی ) نمایان شود طی انجام معاینالت ادواری (حداقل سالی یکبار) میتوان با صرف کمترین هزینه جلوی پیشرفت بیماری را گرفت و سلامتی شاغل را تضمین کرد.ازاین منظر معاینات ادواری نوعی بیمه عمر تلقی میگرددکه از بروز ازکارافتادگی های پیش از رسیدن به سن بازنشستگی در نیروی کار و تولید کشور جلوگیری میکند. اهداف معاینات ادواری بدین شرح میباشند:تشخیص و درمان به موقع بیماریها و عوارض ناشی از کار ( مثل تشخیص و درمان دردهای کمری پیش از مزمن شدن و آسیب زدن به دیسک و انجام عمل جراحی پرهزینه و اغلب بی نتیجه )توصیه برای تغییر شغل و یا محدود کردن کار درافراد بیمارجلوگیری از انتقال بیماریهای واگیر دارپیشگیری از بروز بیماریها و عوارض ناشی از کار در کارکنانی که شغل مشابه دارند.انجام مطالعات و کارهای پژوهشی برروی عوامل زیان آور محیط کارارزشیابی و تعیین میزان کارآئی روشهای کنترلی عوامل زیان آور محیط کار  معاینات ادواری زمانی سودمند و قابل استناد هستند که توسط گروه پزشکی دارای مهارت و تجربه کافی در زمینه طب کار انجام گیرد.بدین منظور توصیه میگردد معاینات ادواری ترجیحا توسط "پزشک متخصص طب کار" و در نبود وی توسط "پزشک عمومی دوره دیده طب کار " انجام گیرد.آزمایشهای پاراکلینیکی مورد نیاز جهت تشکیل پرونده معاینات ادواری نسبت به معاینات پیش از استخدام محدودتر ولی جنبه تخصصی تری داشته که با توجه به شغل فرد و نوع عوامل زیان آور محیط کار وی تعیین میشود. مثلا اگر در محیط کار میزان سروصدابیش از 85 دسیبل در مدت 8 ساعت اندازه گیری شده حتما لازم است از افراد شاغل در آن محیط شنوائی سنجی بعمل آید.تمامی مدارک معاینات ادواری در فرم مخصوصی که مورد تائید وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی میباشد ثبت و در پرونده فرد بایگانی میگردد. نتیجه گیری:هرچند در سالهای اخیر با اطلاع رسانی هایی که توسط رسانه های جمعی و سازمانهای ذیربط ( مراکز بهداشت – ادارات کار و سازمان تامین اجتماعی ) انجام شده تا حدودی کارفرمایان از اهمیت و نحوه انجام معاینات پزشکی شاغلین آگاه شده اند ولیکن این امر هنوز آنچنان که باید جنبه قانونمند و الزامی بخود نگرفته . ازآنجا که نتیجه پایش سلامت کارکنان جامعه در آینده با کاهش آمار شاغلینی که در سنین جوانی بدلیل ابتلا به بیماریهای مختلف ازکارافتاده میشوند یا به علت ضعف و نقص جسمی و روحی دچار حادثه میگردند مشخص میشود متاسفانه در حال حاضر اهمیت این امر هچون بسیاری از برنامه های پیشگیرانه در جامعه ما ناشناخته و ناملموس است .به این دلیل امروزه اولین و مهمترین وظیفه کارشناسان بهداشت حرفه ای و پزشکان طب کاراطلاع رسانی به افراد ذینفع (حقیقی و حقوقی ) در خصوص اهمیت معاینات شغلی است.نتیجه ای که ازاین طریق در اقتصاد کشور نمود میابد عبارت است از: صرف هزینه های هنگفت درمان بیماریهای لاعلاج شغلی و حوادث مرگبار در راه و بهبود تولید و صنعت که خود مستقیما موجب ارتقای حقوق و دستمزد و سطح زندگی شاغلین میشود یعنی همان نتیجه ای که امروزه در کشورهای توسعه یافته به ثمرنشسته است

+ نوشته شده در  ساعت   توسط سیدهاشم ابوترابی  | 

1)      ادغام بهداشت حرفه ای در سیستم شبکه

2)      بازدید کارگاهی وتحت پوشش قرار دادن کارگاهها

3)      بهداشت کشاورزی

4)      سلامت قالیبافان

5)      طب کار(معاینات دوره ای شاغلین )

6)      معاینات رانندگان

7)      ساماندهی روشنایی در محیط کار

8)      مقابله با صدا

9)      ارگونومی

10)   مشاغل سخت وزیان آور

11)   آزمایشگاه بهداشت حرفه ای و اندازه گیری عوامل زیان آور

12)   استقرارسیستم مدیریت بهداشت وایمنی در مدارس

13)   پایش ونظارت بهداشت حرفه ای در کارگاههای کمتراز 50 نفر

14)   طرح کاهش وکنترل سیلیکوزیس

15)   ایمنی شیمیایی

16)   آمار

17)   و......

شرح وظايف واحد  بهداشت حرفه ای معاونت بهداشت استان :‌

الف )‌‌برنامه ريزي

v    تهیه و تدوين برنامه عملياتي در سطح ستاد معاونت امور بهداشتي دانشگاه

v    تهیه و تدوین پروفایل ایمنی شیمیایی استان 

v    تهیه و تدوین برنامه اقدامات پيشگيرانه از بروز بيماريهاي شغلی 

v    تهیه و تدوین برنامه معاینات رانندگان

v    تهیه و تدوین برنامه بهسازی کارگاههای قالیبافی روستایی خانگی

v    تهیه و تدوین برنامه ارزیابی عوامل زیان آور محیط کار

v    برنامه ریزی هزینه اعتبارات  متمرکز وغیرمتمرکز

v    و .....

ب ) نظارت و پايش

v    پايش فعاليت هاي شبكه هاي بهداشت و درمان ،مراكز بهداشت شهرستان،مراكز بهداشتي درماني

v    نظارت بر عملكرد موسسات سلامت کار

v    نظارت بروضعیت بهداشت حرفه ای  کارگاهها وکارخانجات سطح استان

v    نظارت بر عملكرد کارشناسان بهداشت حرفه ای شاغل در صنایع

v    نظارت برعملکرد خانه های بهداشت کارگری وایستگاههای بهگر

v    نظارت بر معاینات رانندگان

v    نظارت برکنترل عوامل زیان آور درصنایع

v    نظارت بر عملكرد بهسازی کاراههای مشمول مشاغل سخت وزیان آور

v    نظارت بر کنترل مواد شیمیایی در بخش های مختلف

ج ) هماهنگي

1-   هماهنگي درون بخش

v    هماهنگي با واحد آموزش بهداشت در زمينه برنامه هاي آموزشي وتهيه پوستر ، پمفلت وتراكت

v    هماهنگي با گروه تخصصي گسترش شبکه ها در زمینه ادغام بهداشت حرفه ای در سیستم شبکه

v    هماهنگي با واحد بهداشت محیط در زمینه نمونه برداری آب وفاضلاب واحدهای تولیدی

v    هماهنگي با واحد بهداشت مدارس درخصوص استقرار سیستم مدیریت ایمنی وبهداشت در مدارس

v    هماهنگي با معاونت درمان در زمینه تدوین پروفایل ایمنی  شیمیایی  استان

v    هماهنگي با معاونت غذا و دارو زمینه تدوین پروفایل ایمنی  شیمیایی استان

v    هماهنگي با آزمايشگاه آب و فاضلاب رفرانس مرکز بهداشت استان درخصوص پذيرش نمونه هاي ارسالي و اعلام نتيجه

2-  هماهنگي برون بخش

v    هماهنگي با مراجع قضائي و شوراهای حل اختلاف درخصوص رسيدگي به پرونده تخلفات بهداشتي

v    هماهنگي با نيروي انتظامي درخصوص همکاری در  لاک و مهر واحدهاي متخلف وجلب متهمين

v    هماهنگي با شركت آب وفاضلاب شهري وروستائي در زمینه تدوین پروفایل ایمنی  شیمیایی  استان

v    هماهنگي با سازمان بازرگاني در زمینه تدوین پروفایل ایمنی  شیمیایی  استان

v    هماهنگي با سازمان دامپزشکی استان در زمینه تدوین پروفایل ایمنی  شیمیایی  استان

v    هماهنگي با شهرداريها و سازمانهاي مرتبط ( خدما ت موتوري وسازمان بازيافت ...)

v    هماهنگي با مجامع امور صنفي و اتحاديه هاي مربوط

v    هماهنگي با اداره كل نظارت بر مواد غذائي ، آشاميدني ، آرايشي وبهداشتي

v    هماهنگي با مركز سلامت محيط وكار

v    هماهنگي با زندانها بمنظور بررسي وضعيت بهداشتي کارگاهها ی زندانها و ندامتگاهها

v    هماهنگي با استانداري، فرمانداريها وبخشداريها

v    هماهنگی با نیروهای نظامی و انتظامی در خصوص بازدید از وضعیت بهداشتی کارگاههای  آنها

v    هماهنگی با پایانه های مسافربری و حمل ونقل جاده ای

v    هماهنگی با سازمان آموزش وپرورش استان درخصوص استقرار سیستم مدیریت ایمنی وبهداشت در مدارس

v    هماهنگی با سازمان کار وامور اجتماعی استان

v    هماهنگی با مدیریت درمان  سازمان تامین اجتماعی استان

v     هماهنگی با سازمان جهاد کشاورزی استان

v    هماهنگی با سازمان محیط زیست استان

v    هماهنگی با مدیریت پسماند

v    هماهنگی با اداره کمیته امداد امام خمینی در خصوص بهسازی کارگاههای قالیبافی روستایی  خانوارهای بی بضاعت

v    هماهنگی با سازمان اوقاف و سازمان تبلیغات وارشاد در خصوص وضعیت بهداشتی مساجد و اماکن متبرکه

ه‍ ) اقدامات اجرائي

v    اجراي ادغام بهداشت حرفه ای در سیستم شبکه

v    اجراي برنامه  بهداشت کشاورزی

v    اجراي برنامه  سلامت قالیبافان

v    اجراي برنامه  طب کار(معاینات دوره ای شاغلین )

v    اجراي برنامه  معاینات رانندگان

v    اجراي برنامه  ساماندهی روشنایی در محیط کار

v    اجراي برنامه  مقابله با صدا

v    اجراي برنامه  رگونومی

v    اجراي برنامه  مشاغل سخت وزیان آور

v    اجراي برنامه  آزمایشگاه بهداشت حرفه ای و اندازه گیری عوامل زیان آور

v    اجراي برنامه  استقرارسیستم مدیریت بهداشت وایمنی در مدارس

v    اجراي برنامه  پایش ونظارت بهداشت حرفه ای در کارگاههای کمتراز 50 نفر

v    اجراي برنامه  طرح کاهش وکنترل سیلیکوزیس

v    اجراي برنامه  ایمنی شیمیایی

 

ج ) آموزش

v    آموزش حين خدمت وبدو خدمت پرسنل بهداشت حرفه ای در زمينه برنامه های بهداشت حرفه ای  از طريق برگزاري كارگاه آموزشي

v    آموزش  دانشجويان کار آموز بهداشت حرفه ای  دانشكده بهداشت

v    آموزش بهورزان خانه هاي بهداشت در زمينه بهداشت حرفه ای 

v    آموزش رابطين

v    آموزش مدیران و مربیان آموزشگاه بهورزی

v    آموزش مدیران واحدهای تولیدی و شاغلین آنها

v    آموزش متصدیان صنوف تولیدی وفنی

v    آموزش کارشناسان بهداشت حرفه ای

ه) پشتيباني

v    پيگيري اعتبارات بهداشت حرفه ای

v    پيگيري اعتبارات بهسازي کارگاههای قالیبافی

v    پيگيري اعتبارات مربوط به ایمنی شیمیایی 

v    پيگيري نحوه برگزاري كارگاههاي آموزشي از طريق اموراداري و مالي (سالن اجتماعات- فيلمبرداري )

v    پيگيري تامین وخرید تجهيزات آزمایشگاه بهداشت حرفه ای 

ح) جمع آوري وتجزيه وتحليل آمار واطلاعات

v    جمع بندي فرمهاي آماري ارسالي از مراكز بهداشت در معاونت امور بهداشتي

v    تهيه كارنامه عملكرد شش ماهه وساليانه

v    ارسال پس خوراندآمار و فعاليت هاي انجام شده به مراكز بهداشت  شهرستانها

v    تجزيه وتحليل آمار و ا طلاعات

v    ارسال آمار عملكرد شش ماهه وساليانه پس از تصحيح وتجزيه وتحليل اطلاعات به مراكز سلامت محيط و كار

ط) عضويت دركميته ها ، كميسيون ها، شوراها وجلسات كارگروه وگروههاي كارشناسي

v      عضويت درکمیته بدوی تطبیق مشاغل سخت وزیان آور

v    عضويت در گروههاي كارشناسي زير مجموعه كارگروه صنعت ومعدن استان

v    عضويت دركميته تدوین پروفایل ایمنی شیمیایی استان 

v    عضویت در کمیته عوامل اجرایی ماده 5 قانون مدیریت پس ماندها

v    عضویت در شورای هماهنگی تامین اجتماعی استان

خدمات بهداشت حرفه ای استان

1-بازرسی از کلیه کارگاهها وکارخانجات و واحد های تولیدی صنعتی وخدماتی وکشاورزی ومعدنی مشمول قانون کار به استناد ماده 96 فصل چهارم این قانون

2- اندازه گیری ، شناسائی وارزشیابی عوامل فیزیکی وشیمیائی زیان آور محیط های کار ومطابقت آن با استانداردها در راستای اهداف تعیین شده

3- تعیین وتشریح ابعاد مختلف اهمیت حفظ سلامت نیروی کار بويژه از دیدگاههای مدیریت صنعتی وبهره وری برای مدیران وکارفرمایان در قالب سمینارهای استانی وگردهمائی های منطقه ای وروش های آموزشی مناسب در راستای جلب همکاری آنها

4- ارسال گزارشات مستند ومستدل علمی وفنی براساس اندازه گیریهای به عمل آمده ازمحیطهای کار به مدیران صنایع وارائه طریق در جهت تعدیل وکنترل عوامل حادثه سازوبیماریزا

5- بازآموزی ماهیانه کلیه کارشناسان ونیروهای بخش خصوصی ارائه دهنده خدمات بهداشت حرفه ای استان

6- بازآموزی مدون پزشکان طب کار شاغل در بخش دولتی وخصوصی که معاینات کارگری را بعهده دارند

7- آموزش ضمن خدمت کلیه کارشناسان وکاردانهای بهداشت حرفه ای شاغل در شبکه هایبهداشت ودرمان استان که نظارت وبازرسی محیط های کار را بعهده دارندباآخرین دست آوردهای علمی واجرایی بهداشت حرفه ای

8- تشخیص مشاغل سخت وزیان آور از طریق اندازه گیری وارزشیابی عوامل زیان آور محیط های کار به در خواست کمیته مربوطه

9- حضورفعال درکمیته های بدوی وتجدید نظر مشاغل سخت وزیان آور استان وبحث ومذاکره علمی وفنی در خصوص مشاغل گروه الف وب آئین نامه مربوطه

10- شرکت وحضور فعال در کارگروه صنعت ومعدن استانداری وارائه پیشنهادات اصلاحی در خصوص حل مشکلات کلان کارگاهی وصنعتی استان

11- نظارت وپیگیری مستمر بر کمیته های حفاظت فنی وبهداشت کار تشکیل شده درکارگاههاوکارخانجات با ترکیب کاردان یا کارشناس بهداشت حرفه ای وافزایش کمی وکیفی عملکرد آنها طبق آئین نامه مربوطه منشعب از ماده 93 قانون کار

12- صدور مجوز برای شرکت های طب کار وبهداشت حرفه ای بخش خصوصی و نظارت فنی وعلمی مستمر بر عملکرد آنها

 

+ نوشته شده در  ساعت   توسط سیدهاشم ابوترابی  | 

 تقریبا 45 درصد جمعیت دنیا و 58 درصد افراد بالای 10 سال در شمار نیروی کارجهانی قرار دارند.  تلاش آنها که بی تردید به توان ایشان بستگی دارد موجب استحکام پایه های اقتصادی جوامع می گردد .                                                                                                                  

بسیاری از افراد بیش از یک سوم زندگی پس از بلوغ خود را در محیطهای مخاطره آمیز می گذرانند. طبق تخمین سازمالن جهانی بهداشت در سال 1995 سالانه 68 تا 157 میلیون مورد بیماری شغلی در اثر تماسهای شغلی مختلف ایجاد می شود                                                                                

بهداشت حرفه ای از جمله باارزشترین دارائیهای افراد جوامع و کشورهاست که بعنوان یک استراتژی با اهمیت نه تنها سلامتی شاغلین را در نظر می گیرد بلکه تاثیر مثبت و قابل ملاحظه ای در بهره وری و کیفیت محصولات – انگیزش کار – رضایت شغلی وکیفیت کل زندگی افراد جامعه دارد .                                                                                                                       

بیماریهای شغلی در اثر تماس مستقیم باعوامل مضر شیمیایی و بیولوژیکی و خطرات فیزیکی محل کار بوجود می آیند .اگرچه بنظر می رسد که اینگونه بیماریها شیوع کمتری نسبت به دیگر بیماریها دارند شواهد دال براین مدعاست که گروه عظیمی از مردم بخصوص در کشورهای در حال توسعه مبتلا به اینگونه بیماریها هستند .                                                                                                     

در بسیاری از موارد بیماریهای شغلی به حدی شدید هستند به فرد مبتلا را ناتوان از انجام کار می سازد . مع ذالک دو عامل پیشگیری از آنها را آسان می سازد : اول اینکه عامل مولد اینگونه بیماریها قابل شناسایی – اندازه گیری و کنترل است . دوم اینکه افراد در معرض خطر در دسترس می باشندو میتوان آنها را مرتبا تحت معاینه و درمان قرار داد . مضافا اینکه اینگونه بیماریها در صورت معالجه فوری در مراحل اولیه برگشت پذیر می باشند . در نتیجه تشخیص بموقع بیماریهای شغلی حائز اهمیت است .  

تعریف بهداشت حرفه ای :

 بهداشت حرفه ای علمی است از بهداشت کار که با مسایل بهداشتی و درمانی افرادی که بکار گمارده می شوند سروکار دارد .

تاریخچه کار :

1- عصر ابزار دستی       2- دوره بردگی      3- کار زراعتی       4- کار زنان         5- عصر ماشین

 با شروع انقلاب صنعتی بین سالهای 1760 تا 1830 در انگلستان ،جون به این امر آگاه بودندکه نیروی انسانی آنهاست که می تواند چرخ ماشین های عظیم و غول پیکر صنعتی را به حرکت در آورد اتحادیه ها و سندیکاههای صنعتی و سازمانهایی همچون سازمان بین المللی کار و سازمان بهداشت جهانی تشکیل گردید

هدف بهداشت حرفه ای :

 ارتقاء و تامین عالی ترین درجه ممکن وضع جسمی – روانی و اجتماعی کارکنان همه مشاغل WHO و  ILOطبق تعریف  جلوگیری از بیماریها و حوادث شغلی انتخاب کارگر ویا کارمند برای محیط وشغلی که از لحاظ جسمی و روانی قدرت انجام انرا دارد ویا بطور اختصار تطبیق کار با انسان ودر صورت عدم امکان این امر تطبیق انسان با کار.          

ارزش و اهمیت کار :

 1- کار کردن وسیله ای برای صرف انرژی در راه مطلوب و حفظ تعادل فیزیولوژیکی بدن است .       

2- کار کردن وسیله ای برای ایجاد روابط اجتماعی با دیگران و ارضاء نبازهای روانی تا حد ممکن     .

3- از طریق کار فرد خود را جزئی از جامعه محسوب می دارد و نقش سازندگی خود را در جامعه ایفاء می کند .                                                                                                                       

4- از طریق کار کردن و مقایسه خود با دیگران انسان به ارزشیابی توانایی ها ومهارت ها و نیز کشف محدودیت های خود اقدام  می نماید بدین طریق فرد درصدد توسعه و گسترش مهارتهای شغلی و حرفه ای خود بر می آید .                                                                                                               

5- کارکردن نشانه ای از استقلال مالی است و مهمترین عامل ترقی و تعالی هر فرد و جامعه می باشد .

 تاریخچه بهداشت شغلی :

 ولین فردی که آثاری ارزنده در مورد بهداشت شغلی از خود به یادگار گذاشته است طبیبی از ناحیه ساکسونی در ایتالیا بنام اگریکولا بود .پس از یازده سال از انتشار کتاب اگریکولا پزشک دیگری بنام پارا سلسوس کتابی در باره بیماریهای وابسته به شغل در بین کارکنان معدن و ذوب فلزات منتشر کرد . پس از آن در ایتالیا نوزادی پا به عرصه وجود گذاشت که بعدها به " پدر طب شغلی " مشهور گردید . وی شخصی بود بنام را مازینی که یکی از پیشگامان بزرگ قرن هفدهم در زمینه بهداشت کار می باشد . اوست که برای اولین بار به پزشکان توصیه می کند که علاوه برسوالاتی که در موقع معاینه از بیماران خود دارند شغل بیمار را فراموش نکنند و از همه بیماران خود بپرسند که " شغل شما چیست ؟" . در حال حاضر سازمان بین المللی کار  بهبود شرایط کار و استقرار عدالت اجتماعی در سطح بین المللی را هدف خود قرار داده است .

+ نوشته شده در  ساعت   توسط سیدهاشم ابوترابی  |